Dolnośląski Bon na Innowacje
 

PODSUMOWANIE dOTYCHCZASOWEGO NABORU WNIOSKÓW

 

Trwa trzeci (ostatni) nabór wniosków o przyznanie Dolnośląskiego Bonu na Innowacje. Dotychczas ponad 260 dolnośląskich firm otrzymało dofinansowanie na projekty badawczo-rozwojowe. Do wykorzystania pozostało jeszcze ponad 0,7 mln zł.

Wśród dofinansowanych przedsięwzięć dominowały technologiczne branże gospodarki. Z analizy dotychczas przyznanych bonów, wynika że najczęściej reprezentowane były następujące branże gospodarki: mechaniczna, elektrotechniczna, elektryczna, energetyczna, budowlana, medyczna, informatyczna, transportowa, elektroniczna, finanse, zarządzanie, prawo oraz branża chemiczna. Branże odniesiono do powstających innowacyjnych produktów lub usług, a nie do domeny działalności firm-beneficjentów, co lepiej obrazuje zakres przedmiotowy bonów w przypadku dywersyfikacji działalności przedsiębiorstw (gdy firma działająca dotychczas w jednej branży zamierza wejść na rynek z nowym produktem w innej, najczęściej pokrewnej, branży).

Ze strony środowiska naukowego, w realizacji prac B+R będących przedmiotem przyznanych bonów brali udział naukowcy z dolnośląskich ośrodków naukowych: Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Ekonomicznego, Uniwersytetu Przyrodniczego, Uniwersytetu Medycznego, Akademii Wychowania Fizycznego, Instytutu Elektrotechniki, Instytutu Automatyki Systemów Energetycznych, Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN, Instytutu Łączności, Instytutu Nauk Geologicznych PAN, Instytut Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN, Instytutu Górnictwa Odkrywkowego, Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, Wojskowego Instytutu Techniki Inżynieryjnej, Wyższej Szkoły Bankowej i Wyższej Szkoły Fizjoterapii. Ponadto dopuszczono (najczęściej z powodu braku odpowiedniego wyposażenia laboratoryjnego w dolnośląskich jednostkach) do udziału podmioty naukowo-badawcze spoza województwa dolnośląskiego: Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie, Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych w Warszawie, Instytut Pojazdów Szynowych w Poznaniu, Instytut Techniki Budowlanej w Warszawie, Politechnikę Łódzką i Politechnikę Poznańską. Wśród dyscyplin naukowych, w ramach których dotychczas realizowano prace B+R, najczęściej reprezentowane były: mechanika, budowa i eksploatacja maszyn, automatyka i robotyka, informatyka, elektrotechnika, fizyka, inżynieria materiałowa, chemia, biochemia, biologia, ekonomia, zarządzanie, marketing, elektronika, energetyka i budownictwo.

Zainteresowaniem przedsiębiorców cieszyły się także pozostałe usługi oferowane w programie: audyt technologiczny i poszukiwanie zespołów naukowych do współpracy. W okresie listopad 2012 – marzec 2014 do WCTT wpłynęły 54 wnioski o przeprowadzenie audytu technologicznego, z których 43 zostały zaakceptowane i skierowane do realizacji. W okresie tym przyjmowano także wnioski o pomoc w znalezieniu kompetentnych partnerów naukowych, mogących być wykonawcą usługi – z 91 złożonych dotychczas wniosków 61 zostało ocenionych pozytywnie i zrealizowanych przez zespół WCTT.

Prowadzona na bieżąco ewaluacja projektu (ankiety ewaluacyjne wśród firm-beneficjentów) zdecydowanie potwierdza celowość i zasadność udzielanego wsparcia:

  • 95% przedsiębiorstw pozytywnie ocenia zakres i cel Programu,
  • 95% pozytywnie ocenia sprawność procedur i obsługi administracyjnej,
  • 95 % kontynuuje lub zamierza w najbliższym czasie kontynuować współpracę z jednostkami naukowymi,
  • 97% uważa, że oferowane przez Program wsparcie przyczynia się w sposób istotny do rozwoju innowacyjności sektora MŚP oraz że warto je kontynuować w przyszłości.

Poniżej przedstawiamy wypowiedzi beneficjentów programu:

Dr hab. Anil Kumar Agrawal, prof. nadzw., Prezes Kliniki Zdrowia sp. z o. o.

W wyniku realizacji DBnI zostało wykonane urządzenie służące do terapeutycznej elektrostymulacji, które przeszło badania potwierdzające jego efekt terapeutyczny. Zakres usługi obejmował prace związane z opracowaniem, wykonaniem oraz optymalizacją urządzenia. Wykonawca wytypowany przez WCTT okazał się rzetelnym i pomysłowym specjalistą. Dzięki naszej współpracy urządzenie jest przedmiotem zgłoszenia patentowego.

Bartosz Ciba, menager ISYS sp. z o.o.

W 2013 roku przy wsparciu WCTT staliśmy się beneficjentem Dolnośląskiego Bonu na Innowacje. Prace były realizowane przy udziale kadry naukowej Politechniki Wrocławskiej. Wynikiem badań było określenie spadku ciśnienia w instalacjach wentylacji obiektów wielkokubaturowych w funkcji przepływu powietrza przez szeregotyp produkowanych urządzeń (nagrzewnic). Dzięki pozyskanej wiedzy dokonaliśmy optymalizacji konstrukcji wymienników ciepła tym samym nasz produkt stał się bardziej wydajny i dopasowany do potrzeb klienta. Współpraca z WCTT jak i Politechniką Wrocławską przyczyniła się do zdecydowanego wzrostu innowacyjności naszego produktu i umocnienia pozycji rynkowej firmy.

Dr inż. Marek Doskocz; prezes firmy RootInnovation sp. z o.o.

Nasza firma dywersyfikuje swoją działalność i obok działalności w obszarze data mining dla medycyny, analityki i branży spożywczej rozwija się w kierunku druku 3D. Dzięki współpracy z Politechniką Wrocławską w osobie dr Tomasza Janiczka udało się opracować algorytm statystycznego tworzenia przestrzennych sieci 3D w technologii przyrostowej. Uważam, że inicjatywa DBnI oraz sposób prowadzenia projektu przez WCTT jest bardzo dobry i przynosił wymierne korzyści w rozwoju takim firmom jak moja (MŚP). Będziemy kontynuować współpracę w celu przygotowania produktu na rynek.

 
Każdy przedsiębiorca, chcący rozwinąć swój produkt lub ulepszyć posiadaną technologię, może nadal aplikować o bon o wartości 18 tys. zł. Trwa ostatni nabór do programu „Dolnośląski Bon na Innowacje”. Projekt jest realizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Wrocławskie Centrum Transferu Technologii Politechniki Wrocławskiej.

Regulamin programu, aktualne formularze wniosków oraz dokumentację aplikacyjną można znaleźć na stronie projektu www.dolnoslaskibon.pl. Na rozpatrzenie wniosku czeka się siedem dni roboczych.

Dodatkowe informacje można uzyskać dzwoniąc pod numer 71 320 33 18 oraz pisząc na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. .
Zapraszamy do kontaktu
Zespół Projektu